Invisalign | S.S.S


Invisalign şeffaf plak tedavisi hakkında merak edilen ve sıkça sorulan sorular.
1Invisalign Tedavisi nedir?
Invisalign tedavisi, dijital ortodontik tedavi teknolojisi olan, dişlerinize uygun yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişlerinizi düzeltmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavi yöntemidir. Telsiz ortodontik tedavi (invisalign) tercih edilme nedeni diş teli kullanmadan çapraşık diş tedvisi uygulamasının olmasıdır.
2Diş teli olmadan dişler nasıl hareket ediyor?
Dişlerin hareket edilmesi istenen pozisyona göre seri şeklinde invisalign plakları üretilir. Her bir plak 0.05 mm’ lik hareket yaratır. Plaklar 15 gün boyunca takılır ve sonrasında diğer plağa geçilir.
3Diş hareketine göre nasıl şeffaf plaklar üretiliyor?
Doktorunuz ağzınızdan ölçü alacak ve bu ölçüler CAD-CAM sistemi denilen 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılacaktır. Sanal ortama aktarılmış olan dişler bilgisayar simülasyonu ile hareket ettirilir. Her bir 0.05 mm lik harekete göre şeffaf plak üretilir.
4Invisalign tedavim öncesinde tedavi sonunu görebilecek miyim?
Evet. Tedavi planınız sanal ortamda oluşturulduktan sonra tedavi sonunu üç boyutlu olarak görebilirsiniz. Tüm tedavi boyunca dişlerinizin hareketini sanal ortamda gözlemleyebiliyorsunuz.
5Herkes invisalign yaptırabilir mi?
Hem erişkinlere hem de genç ve çocuklara uygulanabilen bir ortodontik tedavidir. Fakat Invisalign tedavisine uygun olup olmadığınız ancak doktorunuzun muayenesi sonucunda netleşir. Orta ve hafif diş çapraşıklıkları invisalign ile tedavi edilebilir. Diş çekimi yapılması gereken bir ortodontik tedavi invisalign ile de tedavi edilebilir. Invisalign ile çekimli tedavi yapılmasını ancak doktorunuz belirleyebilir.
6Invisalign tedavisinin özellikleri nedir?
Invisalign’in özelliği, günlük yaşamınızı etkilememesidir. Tedavideki amaç; şeffaf plakların ağız içinde belirgin olmamasıdır. Plaklarınızı yemek yerken, bir şey içerken ya da diş fırçalarken çıkartabilir, arzu ettiğiniz yemeği yiyebilirsiniz. Tedavi metalsiz yapıldığı, yumuşak şeffaf plaklar kullanıldığı için diş ve diş etlerinizi rahatsız edecek bir durum yaşanmaması hedeflenir. Invisalign, hem gençlere hem de yetişkinlere uygulanabilir.
7Invisalign tedavisinde ağrı oluyor mu?
Dişlerin hareket edebilmesi için bir kuvvet uygulanması gerekmektedir. Şeffaf plakları ilk defa taktığınızda bir baskı hissedilmesi normal bir süreçtir.
8Invisalign tedavisinde kontroller ne sıklıkta oluyor?
Kontrolleriniz ayda bir olacaktır. Her kontrolde size 2 adet yeni şeffaf plak teslim edilecektir. Şeffaf plaklar 15 günde bir değiştirilir. Örneğin tedaviniz için 20 plak üretilmiş ise tedaviniz 10 aylık bir süreye denk gelecektir.
9Şeffaf plakları ne kadar süre ile takmam lazım?
Şeffaf plakları günde ortalama 20 saat takmanız gerekir. Sadece yemek yerken çıkartmanız önerilmektedir. Onun dışında çok önemli bir toplantı gibi en fazla 1-2 saatlik bir süre zarfında da çıkarabilirsiniz.
10Bir şeyler içerken şeffaf plaklarımı çıkartmam gerekir mi?
Normal sıcaklıkta veya serin içecekler içebilirsiniz fakat çay gibi sıcak şeyler içerken çıkartmanız önerilir. Invisalign plakları thermoplastik olduğundan sıcakta deforme olabilir.
11Invisalign tedavisi konuşmayı etkiler mi?
1-2 günlük alışma dönemini geçirdikten sonra bir sıkıntı yaşamazsınız. Eğer bir toplantıda çok uzun süre konuşmanız gerekecekse 1-2 saatliğine invisalign plaklarını çıkartabilirsiniz.
12Invisalign plaklarının bakımı nasıl yapılır?
Her sabah ve akşam invisalign plaklarınızı ılık suyun altında diş fırçası ile temizleyebilirsiniz.
13Sigara içmek şeffaf plakları sarartır mı?
Eğer çok içiyorsanız belli bir zamandan sonra sigara içmeyen bir kişiye göre şeffaf plaklarınız da sararma olacaktır. Fakat invisalign plaklarınızı 15 günde bir değiştireceğiniz için bu sararma aşırı olmayacaktır.
14Normal diş teli ile mi yoksa invisalign (telsiz ortodontik tedavi) ile mi tedavi daha kısa sürer?
Tedavi süresi vakaya göre değişmektedir. Invisalign tedavisinde bilgisayar teknolojisi kullanıldığından hareket istenmeyen bölgeye kuvvet uygulanmaz. Hafif ve orta çapraşıklıklar da kullanıldığı için de invisalign tedavi süresi normal ortodontik tedavi süresine göre nispeten hastadan hastaya değişmekle beraber daha kısa olabilmektedir.
15Sample question
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Mauris eu massa orci.
16Invisalign tedavisine hemen başlanabiliyor mu?
Ölçülerinizin yurt dışına gönderimi, tedavi planınızın online sistemle oluşturulması ve invisalign plakların üretilip gümrükten geçmesi 1-1,5 ay sürebilir. Bu süre bir dezavantaj gibi gözükse de tedavinin başında tedavinizin sonu (zaman dahil) bellidir.
17Invisalign tedavisi öncesi bir hazırlık yapılması gerekiyor mu?
Evet. Invisalign tedavisine başlamadan önce bütün çürüklerin temizlenmiş olması, diş taşlarının temizlenmiş olması ağız içindeki tüm bakım işlemlerinin bitmiş olması gerekmektedir. Doktorunuz duruma göre bazen 20 yaş dişlerinizin çekimini invisalign tedavisinden önce isteyebilir. Ölçü alındıktan sonra ağızda herhangi bir işlem uygulanmaz. Köprü, implant gibi protetik işlemler invisalign tedavisi bittikten sonra yapılır.
18Invisalign şeffaf plaklarının malzeme içeriği nedir?
Invisalign plakları, bebek biberonlarında ve pet şişelerde kullanılan ve birçok sağlık sorununa yol açtığı için Kanada, USA ve Avrupa Birliği tarafından kullanımı yasaklanan Bisphenol-A veya fitalat (phthalates) maddelerini kesinlikle içermemektedir. Bu yüzden, Invisalign tedavisi hamilelik, süt verme vb. durumlarda da kullanılır.
19Invisalign tedavisi bittikten sonra herhangi bir işlem yapılıyor mu?
Invisalign tedaviniz bittikten sonra (bütün ortodontik tedaviler için geçerli) dişlerinizi iç tarafına "retainer” denilen dışarıdan görünmeyen sabitleyici teller takılır. Dişleriniz de herhangi bir oynama veya geri dönme olmaması amacı ile takılır. Süresini ortodonti uzmanı belirler.
 

Invisalign First


Invisalign First hakkında sıkça sorulan sorular.
1Invisalign First Tedavisi Nedir?
Invisalign First erişkinlerin diş çapraşıklıklarında kullanılan şeffaf plaklarla aynı görüntüde yani hemen hemen hiç gözükmüyor. Büyüklerden sonra çocuklarınızın da artık diş teli takmadan ortodontik tedavileri gerçekleştiriliyor.
2Invisalign First İle Tedavi Nasıl Gerçekleşir?
Invisalign first, ilk tedavidir. Dar çeneleri genişletir, ön dişleri sıralar, bazı dişlere yer açar ve böylece ileride yapılacak olan 2 . faz ortodontik tedaviyi kolaylaştırmış olur. İlk faz 6-10 yaş arasında, ikinci faz ise 12-18 yaş arasında yapılmaktadır. 10-12 yaş aralığında genelde kontrol ve izleme dönemleridir. Çünkü bu dönemde süt dişleri çok hızlı düşmeye başlar ve daimi dişler yerleşir.
3Invisalign First Hangi Tip Vakalarda Kullanılır?
Invisalign first ile çapraz kapanışlar, çene darlıkları, üst çenenin ileride olduğu vakalar, alt çenenin ileride olduğu vakalar tedavi edilebilmektedir.
4Invisalign First’ e Ne Zaman Başlanmalıdır?
Çocuğunuzun ön ve yan daimi kesici dişleri, daimi 1. büyük azı dişleri sürmüş ise invisalign first tedavisine başlamak için uygun bir zamandır.
5Çocuğum Şeffaf Plaklarının Bakımını Nasıl Yapacak?
Bu şeffaf plakların bakımı çok kolay, sadece akan musluğun altında bir fırça yardımı ile çok rahat temizlenebilmektedir.
6Invisalign First tedavisinde Çocuğumun Kontrolleri Ne Sıklıkta Olacak?
15 veya 10 günde bir şeffaf diş plakları değiştirilir.
7Çocuğumun Şeffaf plaklarını ne kadar süre ile takması lazım?
Invisalign first’ un günde ortalama 20 saat takılması gerekiyor. Yani yemek yerken çıkartılmalıdır.
8Acil durumlarda Ne Yapmalıyız?
Kırılma, kaybetme gibi acil durumlar invisalign first tedavisinde gerçekleşmiyor. Böyle durumlarda tek yapmanız gereken şey doktorunuza gidene kadar bir önceki plakları takmak olacaktır.