Çocuklarda Ortodonti


Çocukların diş yapısının takip edilmesi, ileride oluşacak daimi dişlenmenin sağlığı açısından çok önemlidir. Süt dişlerinin geçici olması, çoğu zaman ihmal edilmelerine ve erken çekilmelerine neden olmaktadır.

Çocuklarda ortodontik muayene, ilk daimi dişlenmenin başladığı 6-7 yaşlar civarında olmalıdır. Bu yaşta yapılacak muayene ile, hem dişlerde oluşabilecek kapanış sorunları, hem de çenelerin iskeletsel bozuklukları teşhis edilebilir. Ortodontik sorunlar, bademcik, geniz eti, ağız solunumu ya da atipik (bebeklik) yutkunması sonucunda da ortaya çıkabilir. Çocuk ortodontisindeki temel amaç, ortodontik soruna yol açan etkeni ortadan kaldırmaktır. Bazen çok kolaylıkla uygulanan basit önlemler sayesinde, hiç tel ya da damaklık takmadan da ortodontik bozukluklar durdurulabilir. Çocuklarda uygun önlemler alınıp, neden ortadan kaldırılırsa, ortodontik ve ortopedik sorunlar, belli seviyede düzelme gösterebilirler.


Detaylı Bilgi

Yetişkinlerde Ortodonti


Günden güne gelişen ve yaygınlaşan ortodonti tedavi seçenekleriyle artık her yaştan insanımız ortodontik tedavi ile mutlu gülüşlere ve sağlıklı bir ağız yapısına kavuşmaktadır. Yetişkinlerde Ortodonti tedavisinde gelinen son nokta, yetişkinler için de mükemmel sonuçları beraberinde getirmektedir.

Yetişkinlerde ortodonti tedavisinde dişlerinize hafif kuvvetler uygulanarak düzelmeler sağlanıyor. “Kilitli Braket” ya da “Kapaklı Braketler” kullanılarak dokularda zarar en aza indiriliyor hatta olmuyor. Gülüşlerini daha da özgür kılmak isteyen, sosyal ya da iş çevresinde sıkılmadan konuşmak isteyen hastalar için hekimlerin uygun gördüğü noktada “Lingual Ortodonti Tedavisi” denilen görünmeyen braketler veya şeffaf plaklarla diş teli kullanmadan (İnvisalign, e-cligner…vs), telsiz ortodonti tedavisi uygulanabilir.


Detaylı Bilgi